joi, 5 martie 2009

Plan de lecţie- principiile gândirii critice-SUA,cls a VII a


Nu stiu daca sunt profesori care urmaresc blogul , dar cred ca unora le va fi utila acesta postare . Foarte important este sa realizati un text despre SUA, segmentat in paragrafe pe care elevii sa-l citeasca .Acest text nu trebuie sa depaseasca o pagina.


Proiect de lectie

Obiectul: Geografia continentelor extraeuropene

Subiectul: Statele Unite ale Americii

Clasa a VII a

Motivatie : aceasta lectie este valoroasa deoarece SUA, cel mai puternic stat al lumii, a valorificat foarte bine oportunitatile oferite de cadrul natural si de eterogenitatea populatiei, devenind in multe privinte un model de urmat de multe tari, inclusiv de catre Romania

Tipul lectiei : de tip EVOCARE – REALIZAREA SENSULUI- REFLECTIE

Obiective de referinta :

1. elevii vor fi capabili sa identifice elementele principale ale reprezentarilor cartografice utilizate;

2. sa utilizeze corect termenii geografici;

Obiective operationale :

A.- cognitive – pe parcursul lectiei elevii trebuie:

1. sa identifice pe harta fizica si pe fisa de lucru caracteristicile SUA;

B.- metodologice- pe parcursul lectiei elevii trebuie:

2. informatiile esentiale dintr-un text

3. sa localizeze pe harta orasele importante unitatile principale de relief si fluviile

4. sa sistematizeze informatiile in forma grafica

C.- atitudinale – pe parcursul lectie elevii trebuie :

5. sa formuleze intrebari si raspunsuri impreuna cu colegii

6. sa evalueze corect raspunsurile colegilor

7. sa ofere feed-back colegilor

Conditii prealabile: elevii stiu sa stabileasca corelatii intre diferite componente ale spatiului geografic

Resurse materiale : manualul, texte, harti, fise de lucru

Resurse procedurale: ciorchinele ,brainstormingul, cercul

Evaluare : Ce dovezi exista ca elevii au invatat lectia?

a. De continut : raspunsurile si opiniile elevilor , completarea jurnalului grafic ;

b. De utilizare a operatiilor gindirii: sistematizarea informatiilor in jurnalul grafic

Desfasurarea situatiilor de invatare

Evocare

  1. Conexiuni cu cunostintele anterioare ale elevilor
    • Cercul: Formati grupuri de cite patru elevi . Fiecare membru al grupului va spune pe rind cite o idee despre SUA.
  2. Organizarea cunostintelor anterioare ale elevilor.

· Activitate frontala : fiecare grup spune cite o idée despre SUA. Completam pe tabla si apoi in caiete.

Realizarea sensului
  1. Comunicarea subiectului lectiei noi si motivarea pentru invatare
  2. Lecturarea textului si explorarea sensului

· Activitate individuala : cititi fiecare primele doua paragrafe

· Activitate in perechi : partenerii din fiecare pereche , va adresati unul altuia intrebari despre ce ati citit – vizind sensurile mai putin clare

· Completam pe ciorchine in dreptul statului si al pozitiei

· Activitate individuala : cititi urmatoarele paragrafe si procedati la fel ca prima data

· Activitate in perechi : va adresati intrebari…..

· Completam pe ciorchine in dreptul conditiilor fizico- geografice , dupa care elevii , cu diferite culori completeaza pe fisa lor de lucru

· Activitate individuala : cititi…….

· Activitate in perechi : va adresati…………

· Adreses intrebari elevilor pentru a sintetiza si sistematiza mai bine informatiile pe tabla. Completam pe ciorchine aspecte referitoare la populatie si orase.

· Activitate individuala : cititi…..

· Activitate in perechi : adresati intrebari ………

· Intrebari. Completare elem . importante din activitatile economice

Reflectia

  1. Sintetizarea grafica a informatiilor.

· Activitate individuala : Jurnalul grafic. Desenati pe o foaie a caietului un patrat mare pe care-l impartiti in trei patrate mai mici . Desenati in fiecare patrat un element specific pentru SUA

· Completati pe harta de lucru principalele unitati de relief si principalele orase

· Aprecieri la adresa desfasurarii lectiei..

2 comentarii:

Tivadar Emanuel spunea...

Cred ca poate fi util profesorilor de geografie!

Viorel Iraşcu spunea...

Si eu cred la fel. Multumesc Emanuel.

Despre ancorarea în trecut și România Deșteaptă

Înainte, în alte timpuri, știam că nu știam. Nu aveam cum. Acum avem de unde ne informa, avem posibilitatea să știm, însă ne place în contin...