joi, 21 ianuarie 2010

Plan de lecţie clasic- Aşezările urbane din România

 
-->
Proiect de lectie

Geografia României

Clasa VIII a
Subiectul lectiei: Asezarile urbane din România
Scopul lectiei: dezvoltarea abilitatilor de a localiza orasele in functie de diferite criterii de clasificare
Obiective de referinta:
1.sa perceapa sisteme spatiale si functionale;
2.sa cunoasca repartitia spatiala a elementelor naturale si socio- economice;
3. sa selecteze fapte esentiale specifice si concepte.
Obiective operationale :
sa analizeze pozitia unor orase raportindu-se la elementele cadrului natural; 
sa enumere principalele criterii de clasificare a oraselor Romaniei;
sa identifice pe hartile din manual si pe harta murala diferitele tipuri de orase .
Tipul lectiei: predare – învatare – evaluare
Metode didactice: conversatia euristica, lucrul cu manualul, harta si fisele de evaluare, explicatia, problematizarea.
Materiale didactice : Harta administrativa a României, harti si fise de evaluare individuala, atlase.
Desfasurarea orei:
Moment organizatoric - notarea absentilor
-impartirea materialelor de lucru individual
- captarea si stimularea atentiei
Activitatea de reactualizare – verificare a cunostintelor
profesorul formuleaza intrebari, stabilind, fixând si scriind la tabla ideile– ancora necesare lectiei de de fata
idei – ancora : - structura pe medii
- densitate populatiei
- natalitate
- mortalitate / spor natural
-davele
Activitatea de predare învatare – evaluare
anuntarea noii teme, profesorul scrie pe tabla titlul si subtitlul lectiei si enunta (explica) obiectivele operationale;
profesorul mentioneaza multiplele criterii de clasificare a oraselor: marime demografica, pozitie, forma, vechime,structura.
;prin conversatie euristica profesorul îndruma elevii spre a identifica si localiza pe harta administrativă si pe hartile individuale orasele principale.
elevii analizeaza si raspund la întrebari, trec la harta, completeaza si scriu in caiete.
profesorul solicita elevilor raspunsuri si comparatii intre orase vizind importanta nationala sau regionala a acestora.
Probe de evaluare: fiecare fisa de lucru cu harta are un exercitiu de fixare pe care elevii îl rezolva si apoi trec la harta indicind pozitia oraselor.
Aprecieri la adresa participarii elevilor la lectie. Punctare. Notare.
Teama pentru acasa:
Completati itemul de tip pereche de pe fisa si trancrieti-l pe caietul de teme.
Rezolvati exercitiile de pe fisa ca tema pentru acasa.

Niciun comentariu:

Despre ancorarea în trecut și România Deșteaptă

Înainte, în alte timpuri, știam că nu știam. Nu aveam cum. Acum avem de unde ne informa, avem posibilitatea să știm, însă ne place în contin...